Úvodní briefing u klienta, to je taková ta schůzka, na kterou má člověk většinou 40 – 60 minut, protože pak musí polovina osazenstva být už zase na jiném meetingu. A vy jste zrovna ten den vstávali v 6 ráno a už toho máte za celý den dost. Teď jsou tři odpoledne a vy si dáváte dnes už páté kafe a “těšíte se”, co všechno se od klienta dozvíte o příběhu jeho firmy, značce, produktech, lidech, a podobně.

Jenže! Právě tenhle meeting je většinou to zdaleka nejdůležitější a vaše bdělost v té uměle osvětlené zasedací místnosti dost možná určí směr budoucí spolupráce. To, zda se v následujícím roce budete s klientem vzájemně báječně doplňovat, nebo míjet, je ve vašich rukách. Nebo spíš hlavě. Během briefingu máte totiž šanci zjistit čím se klient odlišuje od konkurence, ať už v dobrém či ve zlém, který produkt chce v rámci PR komunikace upřednostnit, kdy mají celopodnikovou dovolenou a tak nestihnou uspokojit poptávku zákazníků, kdy dostaví novou halu na Moravě a milion dalíšch, někdy zdánlivě nedůležitých informací.

Pokud ale během meetingu dáváte opravdu pozor a vyptáte se na všechno, co by mohlo být v rámci spolupráce důležité či užitečné, navrhnete věci, které vás momentálně napadnou, a využijete maximálně toho, že si během této vzácné hodiny na vás našel čas manažer/ka, ředitel/ka a třeba i prodejní asistent/ka, máte dost často vyhráno!

Oni poznali, že své práci rozumíte a co a proč k ní potřebujete, Takže pak nebudou ignorovat vaše e-mailové prosby o obrázky v hi res kvalitě, ani žádost o kontakt na odborníka, se kterým léta spolupracují. Protože jste si všechno důležité řekli na osobním setkání a všichni jste v obraze. A toto vzájemné souznění se pak většinou pozitivně odráží i v PR výstupech, kterými se klient může chlubit široko daleko! 🙂

Pokud ale během onoho meetingu podehnete momentální náladě / únavě / frustraci z toho, že jste dnes nestihli oběd, nebo děsu z toho, co na vás ještě v kanceláři po návratu z meetingu čeká… vězte, že se vám to vrátí. Protože v následujících měsících se budete neustále dotazovat, zda by se klientovi líbílo to a to, jestli se jejich produkt vyrábí i pro děti, zda hodlají expandovat, jestli je jejich ředitel ochoten se vyjádřit do médií, atd, atp.

A může se stát, že ač děláte jen svoji práci, budete u klienta vedeni jako jedna velmi známá paní z filmu Kulový blesk! 😀

Jiřka