Chystám se na podzimní úklid bytu. No a vzhledem k tomu, že věřím v mocnou sílu energie čchi, chci si jednotlivé kouty domácnosti opět zorganizovat podle Feng-šuej. Nejraději mám metodu Pa-Kua. Mimo jiné proto, že je nejjednodušší.

Díky této metodě můžeme v hlavních místnostech domácnosti nejprve posoudit, zda ve všech devíti sektorech panuje harmonie, a tam, kde to potřebujeme, lze poměrně snadnými úpravami nastartovat změny k lepšímu.

Feng Suej

Schéma Pa-Kua 
Toto schéma můžete použít kdekoli – v obýváku, kanceláři, nebo třeba na zahradě. Každé místo, kde se pohybujeme, je pro nás jakýsi mikrokosmos, kde se obrazuje základních 9 životních oblastí, které představují naše vlastní životní hodnoty.

Schéma Pa-Kua se aplikuje v každé místnosti velmi jednoduše:
· Vstupte do místnosti a zůstaňte stát zády ke vstupním dveřím. Pokud má místnost vícero dveří, vyberte ty nejvíce používané.
· Každou stěnu dané místnosti si opticky rozdělte na 3 třetiny, čímž vznikne celkem 9 sektorů (viz plánek)
· Pokud některý se sektorů v místnosti schází nebo jsou v něm odpady do kanalizace, komíny apod., pak je tato oblast v životě problémová, zvláště pokud se tento jev opakuje v bytě i v dalších místnostech.
· Podle schématu Pa-Kua pak sledujeme jednotlivé oblasti svého života. Podívejte se na oblasti, které vás nejvíce trápí. Např. v jakém stavu máte oblast zdraví, bohatství, partnerství nebo vztahy s rodiči.
· Z jednotlivých předmětů, uložených v každém sektoru, lze číst jako v knize. Třeba o tom, jaké jsou naše priority, povahové vlastnosti atd. Prozradí na nás např. i touhu vlastnit partnera (předměty jako je hmyz zalitý v pryskyřici, odrátované kamínky apod.). Skvělou vypovídající hodnotu mají také tituly knih v knihovně, květiny (kde chybí láska, květiny skomírají), obrazy na stěně, dekorace.

A nyní, to nejdůležitější – úprava jednotlivých sektorů, aby se nám ve všech směrech dařilo co nejlépe, a my jsme mohli rozdávat úsměvy na všechny strany :
Uprostřed stěny, kterou máme za zády, je Začátek, kariéra – sem se skvěle hodí motiv vody – umístěte do tohoto sektoru obraz řeky, akvárium, nebo třeba vodní fontánu.

Vlevo je Vědění – vhodné místo pro knihovnu, případně obrazy nebo plakáty s tématikou poznání.

Vpravo je sektor Nápomocných přátel – sem patří např. náboženské symboly, soška buddhy, fotografie někoho, ke komu vzhlížíte.

Vlevo uprostřed místnosti je Minulost – sem umístěte staré fotky, vzpomínky na rodiče, v pracovním prostoru minulost firmy.

Vpravo uprostřed je Budoucnost – pokud je její součástí okno, nezapomeňte jej umýt. Do této části místnosti patří obrázky symbolizující budoucnost rodiny či jednotlivce – dejte sem fotky dětí, jejich ruční práce. Ve firmě je zde místo pro budoucí plány a aktivity firmy.

Střed – měl by zůstat volný, čistý – symbolizuje zdraví a vitalitu, rodinné štěstí.

Vzadu vlevo je Bohatství – místo vhodné pro dražší předměty, zlatá barva, mince, pokladnička či truhla, bohatě kvetoucí rostliny (nebo rostlina tlustice).

Bohatstvi

Uprostřed stěny před námi jsou Cíle – jde o symboliku cílů jednotlivců, nebo celé rodiny – kam směřujeme. Např. má-li rodina společnou vizi o chaloupce v horách, umístěte sem fotku podobné chaloupky, případně menší prostorový model.

Vzadu vpravo je Partnerství – sem patří symbolika partnerských vztahů, měly by zde být párové dekorace (např. 2 květiny, 2 ptáci atd.), společný obraz, květiny s listy tvaru srdce, růženíny, solná lampa… Určitě zde nemějte pracovní materiály.

Co byste rozhodně neměli mít v sektoru partnerství?
· usušené květy, nebo uvadající květiny – symbolizují stagnaci, lhostejnost, nezájem. To samé platí pro nepořádek a prach.
· výrazný jednotlivý kus dekorace – velká květina, svíčka, váza, nebo třeba soška – značí to egoismus a sebestřednost. Do partnerského sektoru patří vše ve dvojicích (dvě svíčky, dvě květiny)
· pracovní věci – vypovídá to o tom, že upřednostňujete práci před vztahy
· holé stěny, absence jakýchkoli dekorací – žádný partner, žádné vztahy
· předměty v kleci, v láhvi, odrátované, zalité v pryskyřici – projevuje se zde touha vlastnit partnera
· zbraně, ostré předměty, kaktusy – značí zápas, boj o moc.

Soška Buddhy

A když o tom tak přemýšlím, myslím, že se do toho úklidu pustím ještě dnes… A pak vyrazím do Ikey pro obrázek vodopádu, zlatou sošku a svíčky. A najdu si na Googlu obrázek chalupy u jezera 🙂

Užijte si hezký podzim!

Jiřka