Hlavně, aby se o nás vědělo

Žijeme ve světě, kde se mnoho lidí snaží, aby o nich věděl celý svět. Nebo alespoň celá země, ve které žijí. Koneckonců, nikdy dřív to nebylo tak snadné, jako dnes… Zatímco před příchodem internetu jste se mohli proslavit jen díky nějakému zvláštnímu talentu, dnes si můžete získat celosvětový obdiv třeba i od plotny v rámci mateřské dovolené – děláním zcela obyčejných věcí. Pokud si založíte např. FOOD BLOG/VLOG a budete na něj pravidelně vkládat fotky a videa z přípravy pokrmů a recepty např. na zdravé svačinky pro děti či domácí zmrzlinu, je to fajn, ale… Když dva dělají totéž, není to totéž a slávu nezískají všichni.

Všemocné sociální sítě

Pokud jste kreativní a autentičtí na sociálních sítích, může se vám z čista jasna rozjet hvězdná kariéra a to bez obíhání konkurzů. Viz třeba Lily Allen, jejíž kariéra dlouhou dobu stagnovala a teprve poté, co si založila účet na Myspace a její videa přitáhla desítky tisíc fanoušků, byla její nahrávací společnost donucena nechat Lily vytvořit album s vlastními hity a její hvězda začala strmě stoupat. Nebo třeba taková Bria Vinaite, která dostala nabídku na hlavní roli v oceňovaném snímku The Florida Project jen proto, že její instagramový účet zaujal režiséra Seana Bakera. Bria na svém Instagramu nabízela kuřákům marihuany oblečení vlastní výroby. Díky osobnímu kouzlu se rázem ocitla mezi hereckou elitou. To je přece super, ne? Svým způsobem je to splněný sen mileniálů: „dobýt svět“ z pohodlí svého obýváku!

Pýcha předchází pád

Ani milion followerů vám nezajistí nesmrtelnost. Existují totiž i temné stránky tohoto globálního propojení. Je stále více lidí, kterým touha mít co nejvíce followerů, liků a views, už trochu leze na mozek. Příkladů jistě znáte sami dost – žena, co zastřelila svého partnera při natáčení napínavého videa, kde měla kulku zachytit kniha. Lidé, co se fotí se selfie tyčí na římsách mrakodrapů a padají dolů jako hrušky. A nejnověji trojice slavných Youtuberů, kteří vytvářeli obsah pro svůj cestovatelský kanál, zahynula pádem do vodopádu v Kanadě. Koupali se v jezírkách nad malebnými vodopády, ale dívka bohužel uklouzla a začala padat dolů, do 30-ti metrové hloubky. Dva mladíci se ji snažili zachránit, ale místo toho se také zřítili a všichni tři zahynuli. A podobné příběhy bohužel chrlí média každý měsíc.

Ano můžeme namítnout, že to jsou často extrémní případy vhodné na zařazení do Darwinových cen… Ale občas si říkám, jak budou vnímáni současní náctiletí youtubeři další generací: jestli si budou moct říct, že to za těch XY views stálo 😊